GRAFIKA

Grafika – mimo jiné to, co proměnilo statický internet v místo s pohyblivými obrázky.

 

Dva základní způsoby rozdělení v dvourozměrné grafice jsou vektorová grafika a rastrová grafika.

Výsledek obrázku pro rastrová grafika

     Vektorová grafika                                                           Rastrová grafika 

 

Zdroj zde. )

 

VEKTOROVÁ GRAFIKA

Vektorový obrázek je složen z útvarů jako jsou přímky, body, křivky atd. Výhodou je prakticky libovolné možné zmenšování nebo zvětšování obrázku bez ztráty kvality. Navíc se dá pracovat s každým objektem obrázku samostatně, nezávisle na ostatních částech. Paměťová náročnost obrázku bývá menší než při použití rastrové grafiky. Avšak překročí-li složitost grafického objektu určitou mez, začne být vektorová grafika náročnější na operační paměť a procesor než grafika rastrová (pixelová).

Nevýhodou je složitější pořízení obrázku.

Vektorová grafika se používá zejména pro tvorbu ilustrací, log apod. Tento typ grafiky se nehodí na zápis složitějších barevných ploch, jako například fotografie.

 

 

RASTROVÁ GRAFIKA

U rastrové rafiky je celý obrázek tvořen pomocí  jednotlivých barevných bodů (pixelů), uspořádaných do pravoúhlé mřížky. Každý bod má určen svou přesnou, pevně danou polohu a barvu. Kvalitu záznamu obrázku ovlivňuje především rozlišení a barevná hloubka.

Rozmístění a počet barevných bodů obvykle odpovídají zařízení, na kterém se obrázek zobrazuje (monitor, papír). Výhodou je, že obrázek lze snadno pořídit pomocí fotoaparátu nebo skeneru.

Nevýhodou jsou velké nároky na paměťové zdroje – při vysokém rozlišení a barevné hloubce velikost obrázku dosahuje i několik desítek megabytů. Při změnách velikosti obrázek nenávratně ztrácí kvalitu. Zvětšování obrázku je tedy možné jen v omezené míře, neboť při větším zvětšení je na výsledném obrázku patrný rastr (kostičky).

 

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s