ELEKTRONICKÝ TEXT

Výhody elektronického textu? Rychleji se píše, edituje, lze změnit formát či struktura, má lepší čitelnost a export neboli přenositelnost je oproti klasickému psanému textu na papíře také snadnější.

Umím pracovat v nejznámějším a asi i nejpoužívanějším programu pro elektronický text Microsoft Word. Umím nejen napsat text ale umím ho i formátovat, dát textu strukturu a vhodnou úpravu, styl, vkládat obrázky a vím co mi může pomoci vyhnout se chybám.

Když nemám k dispozici Word, umím pracovat i v zdarma alternativě GOOGLE DOCS, která umožňuje tvorbu textů online.

ZÁKLADNÍ ORIENTACE V MICROSOFT WORDU

pokus

Pro vyhnutí se chybám mi pomáhá zapnout si viditelnost bílých znaků. To jsou znaky jako enter, mezera, pevná mezera, dlouhá mezera, tabulátor a podobně.

Pokud se chci vyhnout třeba dvěma mezerám za sebou, stačí vpravo nahoře kliknout na políčko „nahradit“, a do nově otevřeného okna vepsat chybu (dvě mezery) a čím je chci nahradit (jednou mezerou).

img_0033

Chybou může být i enter dvakrát za sebou. Pokud chci udělat za nebo před textem větší mezeru, v Pásu karet aktivní nabídky si v oddělení Odstavec otevřu dialogové okno, a nastavím velikost mezery. Poté stačí potvrdit kliknutím na ok.

img_0034

Další věc kterou používám je vkládání obrázků. Vkládat obrázky lze buď přes klasické Ctrl+C, Ctrl+V nebo  přes štítek „Vložení“ v Hlavní nabídce (hlavním menu) a následným kliknutím na „Obrázek“. Díky tomu se zobrazí okno, v kterém si příslušný obrázek vyberu.

Když už mám obrázek v dokumentu, naskýtá se otázka, kam ho chci umístit.  Na to slouží nastavení obtékání textu. To se nastavuje stiskem pravého tlačítka myši na obrázek a vybráním z nabídky dle požadavků (viz obrázek níže).

img_0035

V tomto obrázku je již viditelná další funkce Miscrosoft Wordu. A to ukázkový text.

UKÁZKOVÝ TEXT DOKUMENTU – LOREM IPSUM

Pokud potřebuju pro efekt zaplnit prázdné stránky, umím využít funkci Lorem Ipsum – nesrozumitelný text.

Ve Wordu stačí napsat :

=rand()

a stisknout klávesu ENTER.

Dále umím vkládat do Wordu hypertextový odkaz. V hlavní nabídce je třeba kliknout na štítek „Vložení“. Dále označit text v textu, který chci aby se na stránku odkazoval. A následně nahoře kliknout na ikonu Hypertextový odkaz, a do otevřeného okna vložit příslušnou adresu.

img_0036

Takhle to poté vypadá:

img_0026

Dále umím vytvořit jednoduchý Obsah.
Nejprve, je třeba v panelu „Styly“ označit co je nadpis (Nadpis 1) a co je podnadpis (Nadpis 2, Nadpis 3 atd.).

img_0028

Jelikož mám nyní možnost pracovat jen s Wordem 2007,  ukážu tvorbu obsahu v zastaralejší verzi. V hlavní nabídce v sekci „Odkazy“ klikneme na Obsah a vybereme z nabídky. (V novější verzi se to dělá v sekci „Reference“).

img_0027

img_0029

Ještě se může vyplatit aktualizovat tabulku kvůli očíslování. (Hned vedle tlačítka Obsah).

Víceúrovňové číslování se udělá označením nadpisu, a dále v horní nabídce kliknutím na malé tlačítko, jako na obrázku. Tím se všechny nadpisy automaticky očíslují dle dříve zvolených úrovní (Nadpis 1, Nadpis 2,..).

img_0030

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s